Moto Książki

Gry na koncentrację – dlaczego są ważną częścią rozwoju?

Zestaw Kontrolny PUS

Gry na koncentrację kojarzą się głównie z pociechami. To one potrzebują odpowiedniej stymulacji, by lepiej radzić sobie w szkole, móc skupić się na różnego typu zadaniach i szybko znajdywać rozwiązanie w sytuacjach stresowych. Dlaczego jeszcze gry na koncentrację są tak popularne? Co warto o nich wiedzieć? Oto odpowiedź.

Gry na koncentrację – na jakie się dzielą i co warto o nich wiedzieć?

Gry na koncentrację typu memo, np. dźwiękowe, obrazkowe czy karciane to świetne rozwiązanie dla każdego dziecka oraz osoby z problemami ze skupieniem. Szczególnie w tych czasach, gdy telewizory, komputery i telefony pogarszają jakość snu i sprawiają, że trudno nie oderwać się od obowiązków, również tych szkolnych, odpowiednia stymulacja mózgu jest niezbędna. 

Aby jak najlepiej ułatwić dopasowanie gier do potrzeb danej osoby, w profesjonalnych sklepach są one podzielone w zależności od:

  • wieku (np. dla dzieci powyżej szóstego roku życia, które już czytają i piszą);
  • potrzeb (np. aby nauczyć dziecko rozpoznawać stany emocjonalne, czy rozwinąć umiejętność zapamiętywania, występują też gry skierowane ku osobom zagrożonych dysleksją i dyslektycznych);
  • wielkości grupy, która będzie z danych gier korzystać (np. gra dla jednej osoby, by móc zajmować się nią w wolnym czasie, gdy nikogo nie ma w pobliżu lub dla grupy, np. w szkole czy rodzeństwa).

Gry na koncentrację dzięki temu są tak popularne

Gry na koncentrację swoją popularność zawdzięczają głównie temu, że są uniwersalne i przydają się na różnych etapach życia. Dzięki nim można z całą rodziną ćwiczyć refleks, spryt, koncentrację czy spostrzegawczość. Ponadto tego typu rozgrywki nie trwają długo. Można skupić się na zagadkach przez 10, 20 lub 40 minut dziennie, a potem wrócić do codziennych obowiązków. Szybkie przypomnienia są wręcz rewelacyjnym sposobem na naukę dobrych nawyków (które mogą przydać się np. w wieku szkolnym).

Wypracowanie przyzwyczajenia do codziennej nauki, nawet przez 15 minut dziennie, może pomóc w łatwiejszym przypominaniu sobie materiału przed sprawdzianami, testami czy innego typu zaliczeniami. Dzięki temu nawet pod szkolną klasą, gdzie czekają zestresowani uczniowie, osoba z doświadczeniem w krótkich rozgrywkach z grami na koncentrację, nie będzie miała problemu, by szybko i sprawnie powtórzyć najważniejsze informacje.

Czy gry na koncentrację warto podarować jako prezent?

Choć część gier skierowana jest do konkretnej grupy odbiorców – np. dyslektyków, większość z nich to uniwersalne produkty, dopasowane do potrzeb większej grupy osób. Co za tym idzie? Nie ma problemu, by uczynić je uniwersalnym prezentem urodzinowym – lub wręczonym na jakąkolwiek inną okazję.

To wręcz doskonała alternatywa dla najczęściej wręczanych upominków, np. zabawek, maskotek, książeczek, które po jednym przeczytaniu zostają rzucone w kąt, a także lalek, samochodzików i innych plastikowych rzeczy, których rodzice i pociechy mają pod dostatkiem (a i często wolą wybierać je samodzielnie, ze względu na preferowane kolory, ulubione bajki, marki czy nawet takie kwestie, jak długość włosów lalek).

Obok gier edukacyjnych nie warto przechodzić obojętnie

Badania udowadniają, że gry na koncentrację to rewelacyjny sposób na zapewnienie bliskim lepszego startu w przyszłość, ale i oryginalny pomysł na wspólne spędzanie czasu połączone z edukacją. W razie wątpliwości co do najlepszych gier tego typu warto poprosić o pomoc specjalistę ze sklepu internetowego, kierować się kategoriami produktów na stronie internetowej lub przejrzeć listy najlepiej sprzedających się pozycji. W ten sposób na pewno podejmie się dobrą decyzję, która wywoła uśmiech na twarzy obdarowanej osoby.