Moto Książki

Rummikub – czy chcesz przeżyć niezapomniane emocje?

rummikub

Nauka matematyki to koszmar wielu dzieciaków. Trudno jednoznacznie powiedzieć, z czego to wynika. Wydaje się też, że bardzo często nauczyciele czy rodzice nie mają pojęcia, jak to zmienić. Na pewno jednak nad wszystkim problemami trzeba pracować. Co więcej, pracę nad kłopotami można połączyć z zabawą, czego świetnym przykładem jest Rummikub.

O co chodzi?

Wiele osób pewnie nie ma pojęcia, co to takiego. Tymczasem chodzi o bardzo ciekawą grę. Grę, którą można określić kostkowym remikiem. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że mowa o propozycji, która cieszy się zainteresowaniem na całym świecie. To pokazuje, że mowa o pozycji, obok której po prostu nie można przejść obojętnie. Jeżeli nawet Rummikub nie pomoże w nauce matematyki, to na pewno będzie można ciekawie spędzić czas. Rummikub to propozycja dla całej rodziny!

Poza tym jest to gra, która ma dość bogatą historię. W 1980 roku Rummikub uzyskał tytuł Spiel des Jahres – najlepszej gry roku. To najważniejsze wyróżnienie, jakie można uzyskać w świecie gier planszowych! Z kolei w 1991 roku odbyły się pierwsze mistrzostwa świata w Rummikub. Organizowanie tego typu wydarzenia najlepiej pokazuje, z jak interesującą rozgrywką mamy do czynienia. Istotne jest również to, że od tego czasu, co trzy lata mamy do czynienia z międzynarodowymi turniejami. Turnieje kojarzą się z rywalizacją, ale w tym przypadku jest inaczej. Zaciekłej rywalizacji nie brakuje, ale jest też mnóstwo zabawy czy radości. Zwycięzcami są tak naprawdę wszyscy uczestnicy!

Jeśli chodzi o naukę matematyki, wszystko odbywa się w sposób bezstresowy. Podczas gry dziecko ćwiczy m.in.:

  • dodawanie,
  • oznaczanie arabskich cyfr.

Nie można też zapomnieć o tym, że na efekty nauki zawsze trzeba trochę poczekać.

Rummikub – jak grać?

Gra składa się ze 104 kostek, które zostały ponumerowane od 1 do 13. Co więcej, można wyróżnić cztery kolory – czarny, czerwony, niebieski i pomarańczowy. Poza tym są dwa jokery, które zastępują każdy numer. W pudełku nie powinno także zabraknąć instrukcji i specjalnych stojaków na kostki. Celem rozgrywki jest pozbycie się wszystkich kart poprzez wyłożenie.

Z zakrytej puli losuje się 14 płytek, po czym układa się je na swojej tabliczce. Można to porównać do gry w Scrabble. Potem tworzy się grupy bądź serie. Grupami określa się układy trzech lub czterech kostek o tym samym numerze, ale w różnych kolorach. W przypadku serii mamy różne numery, ale za to zgadza się kolor – minimum to trzy różne numery. Wyjście z gry możliwe, kiedy suma wyniesie 30. Jeżeli suma jest mniejsza, konieczne jest dobranie nowej płytki.

Istotne jest również to, że podczas rozgrywki dochodzi do manipulacji. Chodzi o sytuację, gdy kilku graczy wyłożyło kostki i rozdziela się odpowiednie kombinacje. Poza tym duża losowość sprawia, że każda gra może dostarczyć niezapomnianych emocji.

Niezależnie od wieku

Rummikub jest świetną opcją bez względu na wiek. Można grać we dwójkę, ale jak się można domyślić, najlepiej jest wtedy, gdy gra się w dużym gronie – maksymalnie mogą grać cztery osoby. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, aby w Rummikub zagrać na zasadzie turnieju. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że obliczanie punktacji sprawia wtedy więcej trudności. Chodzi o:

  • dodawanie i odejmowanie od siebie pozostałych wartości,
  • zapisy wyników ze znakiem plus lub minus (w zależności od wygranej lub przegranej).

Na początku to wszystko może się wydawać skomplikowane, ale z czasem sytuacja powinna stać się bardziej klarowna. Poza tym zawsze można posiłkować się instrukcją.