Moto Książki

Gry edukacyjne dla dzieci w wieku 6 lat

gry edukacyjne dla 6 latka

Najważniejsze, o czym powinni pamiętać rodzice dzieci 6 letnich, to konieczność przygotowania starszego przedszkolaka do nauki w klasie pierwszej.

Włączenie do planu lekcji gier promujących koncentrację, uwagę i szerokie spojrzenie

Plan nauczania powinien obejmować nie tylko szkolenia z zakresu specjalnych pomocy dydaktycznych, ale także gry i zabawy rozwijające umiejętności sprzyjające powodzeniu w szkole: pracowitość, uważność, szeroki horyzont myślowy, koncentrację. Dziecko w tym wieku jest już zainteresowane nauką i praktycznie gotowe do celowej aktywności. Oznacza to, że jest to dobry czas, aby ustawić te cele, na początek, w jakiejś formie gry edukacyjnej.

Ważne jest, aby uczyć w taki sposób, aby utrzymać zainteresowanie dziecka nauczanym materiałem, a w tym celu lepiej wybrać tematy, które są mu bliskie w tym okresie rozwoju.

Na przykład, wiesz, że lubi dinozaury, więc w grach i zadaniach mogą być używane znaki dinozaurów, które liczą, czytać i opowiadać bajki. Jeśli jednak widzisz, że dziecko jest zmęczone, możesz przerwać zajęcia. Właśnie przygotowujesz się do szkoły i na tym etapie może lepiej zainteresować dziecko nauką, niż zmuszać je do wykazywania się pracowitością i umiejętnością koncentracji.

Umiejętności dziecka w wieku 6 lat

Nauka czytania i pisania

Jeśli dziecko dobrze radzi sobie z czytaniem i pisaniem w pierwszym roku nauki, może być znudzone. Z drugiej strony, nie zawsze jest możliwe, aby nauczyciel poświęcił każdemu uczniowi tyle uwagi, ile potrzeba. Tak więc, oczywiście, nie jest konieczne, aby przeczytać „Wojna i pokój” Lwa Tołstoja do szkół podstawowych, ale wszystkie te same wstępne informacje o literach i dźwiękach dziecko powinno już mieć.

Nauczanie matematyki

Przypomnijmy, że w szkołach podstawowych nauczanie matematyki to nie tylko liczenie, ale także proste działania arytmetyczne i geometria. Do tego obszaru nowej wiedzy rodzic może również podejść z pomysłowością.

Nauka opowiadania

Jedną z ważnych umiejętności, która z pewnością przyda się początkującemu przedszkolakowi, jest umiejętność przekazywania swoich wrażeń: podkreślania głównego punktu i opowiadania słuchaczowi krok po kroku o tym, co widział lub słyszał.

gry edukacyjne dla 6 latka

Gry edukacyjne dla dziecka w wieku 6 lat – Dwie gry do nauki czytania i pisania

Aby nauczyć się czytać, dziecko musi umieć rozróżniać litery i dźwięki. Musisz nauczyć go wymawiać litery nie tak, jak są nazywane, ale tak, jak są czytane. Na przykład litera „Sz” nazywa się „sz”, a dźwięk brzmi „Szy”. Ważne jest, aby dziecko nauczyło się słyszeć poszczególne dźwięki w słowie, wtedy będzie w stanie napisać to słowo. Aby to zrobić, możesz zagrać ze swoim dzieckiem w następujące gry edukacyjne dla 6 latka:

  1. Gra „Pomyśl o słowach na literę …”.Na zmianę wymyślasz słowa, na przykład na literę „M”: „Motocykl”, S „sklep”, K „kreskówka”.
  2. Gra „Pomyśl o słowach zawierających literę„ B ”.Musisz wymyślić słowa – takie, aby ta litera nie pojawiła się na początku słowa, ale w środku. Aby przygotować się do tej zabawy, wymawiamy wszystkie dźwięki w sposób przeciągły: tak, aby dziecko je wyraźnie słyszało: aaa-uuu-t-ooo-b-uuu-sss.

Dwie gry do nauki matematyki

Zajęcia z aplikacjami i gry sklepowe świetnie nadają się do odkrywania geometrii.

Gra „Figury geometryczne”

Możesz dać dziecku takie zadanie: zebrać i przykleić rysunek z geometrycznych kształtów. Razem z przedszkolakiem narysuj i wytnij z papieru trójkąt, kwadrat, mały cylinder i poproś, aby złożyli z nich dom.

W przyszłości, jako zadania, możesz wymyślić bardziej złożone obiekty, które składają się z wielu różnych kształtów. Narysuj je wstępnie i zdemontuj razem z dzieckiem, z czego składa się ten rysunek.

Gra sklepowa

Aby nauczyć się prostych operacji arytmetycznych, możesz bawić się z dzieckiem w sklepie, gdzie towar będzie miał cenę wyrażoną np. w liczeniu patyczków. Możesz również użyć drewnianych żetonów domina, wyciętego kolorowego papieru lub kartonu jako pieniędzy na zabawki. Na zmianę graj sprzedającego i kupującego, obliczając cenę „towaru” w wybranych „jednostkach konwencjonalnych”.