Moto Książki

Najlepsza gra na spostrzegawczość

Na samym początku należy podkreślić, że dzieci są wspaniałymi obserwatorami otaczającego ich świata. Jeśli coś zauważą, to doskonale to odzwierciedlą wszystkimi swoimi zmysłami, w późniejszym poznaniu świata, oraz jego rozumieniu. Nawet najmłodsze dzieci potrafią nas zaskoczyć, swoimi umiejętnościami, nieustannie zadając pytania, czy zauważyliśmy to co oni. Niejednokrotnie spotkać się można z tym, że maluchy w większych zaangażowaniem oraz skupieniem odnajdują ciekawe szczegóły, które to w oczach dorosłych ludzi nie stanowią żadnej wyjątkowości.

Spostrzegawczość- co wspiera jej rozwój

Wraz z wiekiem dziecka, zauważalne staje się to jak szybko nabywa on umiejętności szybkiego dostrzegania wielu szczegółów. Nawet jeśli zdarzy się, że Twoje dziecko jest ciekawe dosłownie wszystkiego co dzieje się wokół jego osi, warto skupić się na jego umiejętnościach na dalszym etapie rozwoju. Dziecko najchętniej, oraz najskuteczniej uczy się podczas zabawę. Pamiętaj, że do zabawy dziecko potrzebuje odpowiednich warunków, oraz możliwości koncentracji. Wyłącz rozpraszacze, nie rozmawiaj głośno, oraz towarzysz dziecku w odkrywaniu świata w Twojej obecności. Dzięki Tobie dziecko będzie miało idealne warunku dla własnego rozwoju, oraz koncentracji na wyznaczonych zadaniach. Możliwości nauki poprzez zabawę jest dużo, ważny jest jednak to aby zabawa była przyjemna, oraz bezpieczna. Aspekty bliskości, oraz wspólnie spędzony czas jest dla dziecka równie ważny co dla rodzica. Jeśli chcesz sprawdzić refleks dziecka, zaproponuj mu poniższe rozwiązania:

-puzzle

-gry planszowe

-dobór par

-odnajdywanie różnic

-ukrywanie przedmiotów, oraz ich szukanie

Dobble- czy to dobry pomysł na rozwój spostrzegawczości?

Należy wiedzieć, że gry na spostrzegawczość w sposób genialny wyostrzają refleks, oraz spostrzegawczość. Dzieci lubią grać w gr planszowe, ponieważ jest to dla nich wspólny czas zabawy z najbliższymi, oraz okazja do nauki nowych rzeczy, oraz rozwoju. Małe dzieci od początku uczą się poprzez zabawę liczenia, rozpoznawania cyfr, a także liter. Równoległe grając w gry, dzieci ćwiczą koncentrację, oraz koordynację potrzebną im w późniejszym etapie. Sprawność manualna jest coraz to lepsza w związku z obsługiwaniem rękoma różnych elementów. Jeśli chcesz ćwiczyć z dzieckiem spostrzegawczość, pomyśl o zakupie gier, gdzie należy dopasowywać elementy pod kątem pary, lub jej unikalności. Dobrym przykładem jest tutaj gra Dobble. Warto zaznaczyć, że nie jest to typowa gra planszowa, ponieważ nie znajduje się tutaj żadna plansza potrzebna do spełnienia zasad gry. Uczestniczy potrzebują jedynie trochę miejsca na ustawienie kupek kart, którymi będą grać. Wszystkie karty są okrągłe oraz bogate w kolorowe ilustracje postaci, oraz przedmiotów, czy też roślin. Każda karta jest unikalna, poza jednym wspólnym przedmiotem, który należy znaleźć jako wspólny. Rozgrywka jest szybka oraz emocjonująca. Co ważna nie jest kłopotliwa, nie trwa długo, oraz nie wymaga rozstawienia wielu elementów gry. Dodatkowo jej zasady są jasne i przejrzyste dla nawet najmłodszych graczy. Grze towarzyszy dużo radości oraz uśmiechów. W grze chodzi o to, aby uczestnik jak najszybciej względem pozostałych znalazł ten sam element na krążkowanych kartach. Element ten jako jedyny pasuje do karty na środku stołu oraz karty uczestnika gry. Kto szybciej zobaczy element, wygrywa. Liczy się czas, zatem kto pierwszy ten lepszy. Talia kart jest duża, a więc możliwości do odegrania się także jest wiele. Gra pochłania długie godziny wspólnego czasu.