Moto Książki

Gry logopedyczne- jak wybrać?

gry logopedyczne

Mówienie to jedna z podstawowych umiejętności każdego człowieka. Po opanowaniu pierwszych kroków, utrzymywaniu stabilnej pozycji pionowej, dzieci zaczynają doskonalić sztukę mówienia. Pierwsze wokalizy zaczynają się już po urodzeniu, ponieważ wtedy stanowią jeden z elementów komunikowania się ze światem zewnętrznym i wyrażania swoich stanów emocjonalnych czy potrzeb. Wraz z upływem czasu umiejętność mówienia jest doskonalona. W związku z tym mówienie jest jedną z pierwszych umiejętności, jaką dziecko nabywa. Zdarza się jednak, że poprawne mówienie staje się nie lada wyzwaniem, a wady wymowy wymagają specjalistycznej korekty. W takich sytuacjach rodzice powinni zgłosić się do logopedy, który dysponuje niezbędnymi narzędziami pozwalającymi rozwijać umiejętność prawidłowej mowy i korygować ewentualne błędy w tym zakresie. Terapia logopedyczna wymaga sporego wysiłku zarówno od dziecka, jak i jego rodziców. Nierzadko ćwiczenia powinny być również wykonywane w domu, dlatego duża część pracy logopedycznej spoczywa na barkach rodziców. W związku z tym dziecko często bywa zniechęcone podejmowanymi w tym kierunku działaniami. Aby dopasować sposób nauki i ćwiczeń do potrzeb dziecka, warto wprowadzić pomoce logopedyczne, w tym przede wszystkim pasujące do etapu rozwoju dziecka gry logopedyczne. Te specjalistyczne narzędzia pozwalają w łatwy sposób wprowadzić potrzebne zagadnienia, uczą prawidłowo wymawiać głoski, ale są atrakcyjną formą dla dziecka. Gry logopedyczne stanowią idealne uzupełnienie terapii w gabinecie, ale można je także wykorzystać jako element codziennej zabawy, który angażuje całą rodzinę.

Gry logopedyczne – ćwiczenie wymowy poprzez zabawę

Gry logopedyczne zostały opracowane dla dzieci w każdym wieku, biorąc pod uwagę ich potrzeby i możliwości na konkretnym etapie rozwojowym, jak i wybrane wady wymowy. Cechują się one dużą skutecznością w korekcji wady wymowy, a ich ciekawa forma pozwala maluchowi trenować wymowę bez uciążliwego wrażenia nauki. Wszystko odbywa się poprzez przyjemną dla dziecka formę zabawy. Gry logopedyczne powstały specjalnie z myślą o najmłodszych użytkownikach, dlatego poprzez zabawę uczą. Pozbawione są konieczności żmudnego i monotonnego wymawiania głosek.

Ćwiczenia logopedyczne dla dzieci w każdym wieku

gry logopedyczne

Wszystkie gry logopedyczne zostały opracowane przez specjalistów w swojej dziedzinie, którzy posiadają zarówno bogatą wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną. W związku z tym, pasują zarówno do konkretnego wieku dziecka, jak i jego indywidualnych potrzeb. Pomoce przynoszą zauważalne korzyści, ponieważ:

  • utrwalają nabyte umiejętności,
  • motywują dziecko do nauki,
  • mają formę atrakcyjnej dla dziecka zabawy,
  • pozwalają korygować wady wymowy.

Ćwiczenia logopedyczne przygotowane są w różnych grupach tematycznych, przeznaczone oddzielnie dla chłopców i dziewczynek lub jednocześnie dla obu płci. Dostępne są także w różnych formach. Mogą to być klasyczne gry planszowe, puzzle, jak i zabawki czy karty, które nie tylko stymulują poprawną wymowę, ale także pobudzają kreatywność dziecka i logiczne myślenie. W zależności od zainteresowań i preferencji malucha można wybierać spośród gier poruszających tematykę zwierząt, świata baśni czy przyrody. Szeroki asortyment sprawia, że zabawa może być wspaniałym źródłem wiedzy i rozwoju, a przede wszystkim wspomóc korygowanie wady wymowy i poprawne wymawianie głosek czy pokonywanie innych trudności logopedycznych dziecka. Gry logopedyczne podzielone są także na różne stopnie trudności, dzięki czemu można dopasować je do potrzeb malucha.