Moto Książki

Jaką rolę pełni dziennik logopedy w tworzeniu dokumentacji pracy szkoły?

Wady wymowy można zdiagnozować już u dziecka w wieku przedszkolnym. Jeżeli nie będą one skorygowane w tym okresie, pogłębiają się i stają się coraz trudniejsze do usunięcia. Dlatego w większości szkół podstawowych zatrudniani są specjaliści o kierunku logopedycznym.

Organizacja pracy szkoły pod kątem zajęć korekcyjno-wyrównawczych

W większych placówkach szkolnych, oprócz nauczycieli – dydaktyków zatrudniony jest pedagog, psycholog oraz logopeda. Ich rolą jest prowadzenie zajęć indywidualnym z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Każdy z nich ma obowiązek prowadzenia dokumentacji pracy i ewidencji uczniów objętych opieką. W związku z tym, przepisy nakazują zaopatrzenie szkół w takie dokumenty jak:

  • dziennik lekcyjny,
  • dziennik pedagoga szkolnego,
  • dziennik psychologa,
  • dziennik logopedy.

Tego typu dokumentacja podlega okresowej kontroli dyrektora placówki oraz wizytatora z kuratorium oświaty. Swoje uwagi i wnioski każdorazowo zaznaczają oni w dzienniku. Wzór dzienników jest ujednolicony, by znalazły się w nim wszystkie niezbędne informacje. Gotowe wydania książkowe są do nabycia w księgarniach z materiałami edukacyjnymi.

Co zawiera dziennik zajęć logopedycznych?

Dziennik logopedy (dostępny na Eduksiegarnia) służy do zapisywania przebiegu wszystkich czynności wykonywanych w toku zajęć z dziećmi. W związku z tym, podstawowe miejsce zajmuje wykaz uczniów objętych opieką. Uzupełniony jest informacjami na temat daty urodzenia, klasy, oraz danymi do kontaktu z rodzicami. Obok nazwiska każdego z uczniów jest miejsce na określenie diagnozy rodzaju i nasilenia zaburzenia. To podstawa do planowania pracy terapeutycznej. W dzienniku logopedy wpisuje się zakres programu do zrealizowania w określonym czasie. Można kierować się wytycznymi odnośnie do podanych standardowych procedur i narzędzi badawczych. Omówienie tych zagadnień jest bardzo pomocne dla podejmowania decyzji o zastosowaniu konkretnych metod.

Wykaz obecności na zajęciach

Efekty pracy korekcyjnej są uwarunkowane systematycznością realizowania poszczególnych etapów. Dziennik logopedy posiada rubryki do zaznaczania obecności ucznia na zajęciach. Ma to znaczenie dla zapobiegania nieuzasadnionej absencji, jak również dla weryfikowania założonego planu.

Ocena postępów ucznia

Niezależnie od ingerencji nadzoru pedagogicznego, logopeda prowadzi własną ewaluację ukierunkowaną na określenie postępów ucznia, a co za tym idzie osiągnięć w swojej pracy. Na tej podstawie może również przeprowadzać konsultacje z wychowawcami, nauczycielami przedmiotowymi oraz rodzicami i to również odnotowuje w swoim dzienniku.

Treść prowadzonych zajęć

Dla każdego ucznia przewidziany jest indywidualny cykl zajęć. Dlatego dziennik logopedy musi być odzwierciedleniem kolejnych etapów zrealizowanych zgodnie z programem dla danego dziecka. Jest to też wskaźnikiem dotyczącym rzetelności i kreatywności logopedy. W części poświęconej omówieniu zadań stojących przed logopedą można znaleźć inspirację do tworzenia atrakcyjnych scenariuszy spotkań.

Władze szkolne potrzebują dokładnych statystyk.

 Z końcem roku szkolnego dyrektor podsumowuje dokonania wszystkich pracowników. Dziennik logopedy zawiera tabelę zbiorczych wyników całorocznych działań. Uwzględnia ona liczbę uczniów objętych opieką i charakter zajęć, w których uczestniczyły. Rodzaj i skalę problemów dotyczących wad wymowy uwidacznia rubryka dotycząca diagnozy logopedycznej. Podsumowanie liczbowe logopeda może uzupełnić o własne konkluzje, wnioski i określenie potrzeb na następny rok, na podstawie wykazu uczniów, którzy powinni kontynuować terapię.