Moto Książki

Cykl powieści o Tomku Wilmowskim

Alfred Szklarski urodził się w 1912 r. w Chicago jako syn emigranta politycznego. Do Polski przyjechał z matką w 1928 r. Można przypuszczać, że tworząc postać Andrzeja Wilmowksiego- ojca Tomka, pisarz  wykorzystał własne wspomnienia i doświadczenia. Tomkowi zaś przekazał swoje zamiłowanie do podróży oraz takie cechy, jak tolerancja i akceptacja innych kultur.

„Tomek w krainie kangurów”

Pierwsza z cyklu powieści rozgrywa się w Australii, a nasz bohater ma czternaście lat. Mimo młodego wieku jest odważnym i roztropnym człowiekiem, kierującym się w życiu honorem i poszanowaniem dla innych ludzi. Cechy te wpoili mu rodzice oraz wychowujący go po śmierci matki krewni- wujostwo Karscy. To w tej pierwszej powieści przedstawieni są  główni bohaterowie kolejnych tomów: Tomek Wilmowski, Smuga, bosman Nowicki i Sally Alan.

Cykl o przygodach Tomka

W skład serii o Tomku Wilmowskim wchodzi 9 powieści:

Są to:

„Tomek w krainie kangurów”

„Tomek na Czarnym Lądzie”

„Tomek na wojennej ścieżce”

„Tomek na tropach Yeti”

„Tajemnicza wyprawa Tomka”

„Tomek wśród łowców głów”

„Tomek u źródeł Amazonki”

„Tomek w Gran Chaco”

„Tomek w grobowcach faraonów”- ta powieść została wydana pośmiertnie na podstawie zapisków autora.

W kolejnych tomach czytelnik otrzymuje dużą dawkę emocji i pasjonujących przygód. Poznaje historię, przyrodę i geografię poszczególnych kontynentów oraz zwyczaje zamieszkujących je ludów. Podróżując po świecie, Tomek dorasta i dojrzewa, staje się odpowiedzialnym młodym mężczyzną, wzorem do naśladowania.