Moto Książki

Kiedy czytanie lektur szkolnych ma sens?

Trzeba przyznać, że dla wielu osób czytanie lektur szkolnych jest tylko przykrym obowiązkiem. Jest to oczywiście bardzo przykre i niewłaściwe podejście, jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że takie istnieje.

Jak wygląda czytanie lektur w szkole?
Tak naprawdę zdecydowana większość uczniów nie czerpie przyjemności z czytania lektur. Wynika to z wielu powodów. Przede wszystkim ilość lektur w danym roku szkolnym jest zbyt duża. Oznacza to, że uczniowie są zmuszeni do czytania co kilka tygodni bardzo grubych książek. Dlatego też wolą sięgnąć po krótkie opracowanie i w domu po prostu odpocząć od szkolnych obowiązków, zamiast spędzać czas na czytaniu. Innym powodem jest również to, że nie wszystkie lektury są dla nich interesujące. Ten ostatni powód jest bardzo niepokojący.

Szybkie czytanie, czy krótkie czytanie?
W czasach, kiedy dookoła dostępnych jest bardzo wiele opracowań lektur, czytanie oryginałów zanika. Trzeba, więc robić wszystko, aby zahamować to zjawisko. Nauczyciele, którzy znają lektury szkolne bardzo dobrze, sprawdzają bardzo dokładnie wiedzę uczniów, aby sprawdzić, czy na pewno je przeczytali. Jednak nie zawsze zła ocena odstrasza uczniów. Warto, więc zadawać uczniom więcej zadań z danym fragmentem lektury, aby chociaż w ten sposób poznawali ją w oryginalnej wersji. Choć to oczywiście całkowite minimum.

Tags